Ukraina filmi päeva ja rahvuskultuuride päevade puhul toimus 14. septembril kinos Sõprus filmi „Sõna maja. Lõputu romaan“ eriseanss.
Vaatamata sellele, et tegemist oli ukraina režissööri Taras Tomenko filmi juba kolmanda linastusega Tallinnas, osales üritusel palju Ukraina filmiklubi fänne, kes said seda filmi vaadata eestikeelsete subtiitritega!
Assotsiatsiooni PR-direktori Inna Gordijenko sõnul on selle filmi linastus väga sümboolne Eesti ukraina kogukonna jaoks: „Filmi on Eestis juba mitu korda esitatud! Just selle filmiga sai alguse Ukraina filmiklubi Eestis! See oli ka esimene film, millele me valmistasime eestikeelsed subtiitrid. Ja me näitasime juba subtiitritega „Sõna maja“ nii Kumu muuseumi kinos kui ka Pärnus Endla teatris. Ja lõpuks, täna, näidatakse seda filmi esimest korda rahvuskultuuride päevadel! Nii et võin julgelt öelda, et see on meie lemmikfilm Eestis.“
Assotsiatsiooni esimees Volodõmõr Palamar pöördus külastajate poole, märkides, et filmi näidatakse ka Kultuuririkkuse aasta raames, ning kutsus kõiki üles Ukraina kultuuri ja traditsioone tundma õppima: „Soovin tänada Tallinna Kultuuri- ja Spordiametit ja Integratsiooni Sihtasutust, eelkõige Kultuuririkkuse aasta meeskonda, kes seda algatust toetasid ja andsid võimaluse eest filmiesitluse korraldadamiseks.
Kui vaatasite hoolega meie plakatit ja lugesite postitust, siis märkasite, et Ukraina filmiklubi kutsus teid lisaks filmiseansile ka Ukraina boršile! Kuidas need kaks sündmust omavahel seotud on? Just sel päeval 2021. aastal tuli välja täispikk mängufilm "Sõna maja" ning kuu aega hiljem, 13. oktoobril toimus selle maailma esilinastus Varssavi filmifestivalil. Ka sel päeval, 14. septembril, tähistatakse Ukraina borši päeva, mistõttu otsustasime need kaks lugu ühendada ja tutvustada Eestis elavatele rahvastele ja kogukondadele meie Ukraina kultuuri – gastronoomilist ja filmikunsti alast!“
Filmi „Sõna maja. Lõputu romaan“ linastuse avas Eesti filmirežissöör, muusik ja punk-rokkbändi Singer Vinger vokalist Hardi Volmer. Ta rääkis oma filmi „Minu Leninid“ näitel, kuidas kinokunst saab „kättemaksuks toime pandud punase terrori eest“ ja „viisiks, mis aitab inimkonna ajaloo kohutavad hetked üle elada“.
Lähiajal saab ukrainakeelsete subtiitritega kultuslikku Eesti kino näitava projekti raames näha Hardi Volmeri filmi „Elavad Pildid“. Jälgi meie kuulutusi!
Aitäh kõigile, kes linastusele tulid, aitäh kõigile, kes heategevusliku panuse andsid!
55 eurot sularahas – raha, mis läheb Ukraina relvajõudude ja tsiviilelanikkonna toetuseks!
Aitäh Fresh Production Group’ile ja Derzhkino’le filmi pakkumise eest, Tallinna linnale ja Kuultuuririkkuse aastale pakkumise eest näidata filmi Rahvuskultuuride Päevade 2024 raames Eestis! Marek Lutniewski’le filmi eesti keelde tõlkimise ja Daria Ševtšenko’le subtiitrite tootmise eest!
Aitäh fotode eest Jana Vorontsova.
Vaata rohkem pilte galeriist.