Ühisraamatukogu SPILNO

2023. a tegevuse lühiülevaade

Ühisraamatukogu on raamatute, loovuse ja suhtlemise ruum Tallinnas. See on heategevusprojekt, mille on loonud vabatahtlikud, kes armastavad lugeda.

 

2023. aastal kasvas raamatukogu 1500 trükise võrra:

  • Tellitud - 700 raamatut Ukraina kirjastustelt (Integratsiooni Sihtasutuse ja Kultuuriministeeriumi toel, samuti tänu annetuste kogumisele)
  • Veel 856 raamatut annetasid raamatukogu lugejad, sõbrad ja hoolivad inimesed nii Eestist kui Ukrainast.

 

Avasime „Spilno“-riiulid Rakvere raamatukogus ja Pärnus Ukraina päevakeskuses – et lastel oleks võimalik lugeda huvitavaid kaasaegseid ukrainakeelseid raamatuid mitte ainult Tallinnas. Samuti on riiul Ukraina Suursaatkonna konsulaarosakonnas – et aidata ukrainlastel järjekorras ooteaega veidi helgemaks muuta.

Samuti toetasime raamatutega projekti „Raamatukogu ratastel“ Saaremaal ja Ukraina keskuse „Hingele, kehale ja vaimule“ lastetuba.

 

Integratsiooni Sihtasutuse ja Kultuuriministeeriumi toel viis raamatukogu meeskond läbi üle 60 huvitunni, mille käigus aitasime lugemise, suhtlemise, mängude ja loovuse kaudu lastel säilitada tugevat sidet Ukraina kultuuriga, parandada oma emakeelt ja armuda raamatute imelisse maailma:

  • 22 Ühist lugemist ja ühist meisterdamist (3-6-aastastele ja 7-12-aastastele lastele)
  • 14 Ukraina laste vestlusklubis „Paljanõtsja“ kohtumist
  • 4 tundi Samtšõkivi mustri maalitundi
  • 20 tundi Kirjanike töötoas koos Marko Tereniga
  • 4 loomingulist kohtumist Ukraina ja Eesti kirjanikega

Oleme pidanud tunde Tallinna ja Maardu koolides, Rakvere linnaraamatukogus, Pärnus Ukraina päevakeskuses, külastasime Ukraina suursaadikku hr Maksym Kononenkot ning Ukraina laupäevakooli „Labora“.

Samuti toimus raamatukogus 4 Ukraina riigi- ja rahvuslikule sümboolikale pühendatud tundi koos Ukraina Noorte Liiduga Eestis.

Koos Ameerika Ühendriikide suursaadiku abikaasa proua Welida Kentiga algatasime SpilnoEnglish Clubi - erilised inglise keele tunnid lastele. Neist kaks toimus proua Velida juures ja andis ukraina lastele võimaluse läbi raamatute ja suhtluse praktiseerida inglise keelt, samuti tutvuda Ameerika Halloweeni ja jõulude tähistamise traditsioonidega.

Suve lõpus korraldasime teismelistele kohtumisi teemal suhtluspsühholoogia, et aidata neil omandada kasulikke oskusi oma tunnete ja piiride mõistmisel ning mugaval suhtlemisel eakaaslastega.

 

Ühisraamatukogu on ruum, kus me teeme kõike koos oma lugejatega. Sel aastal me istutasime koos väikese aia Põhjala linnaaias, üheskoos käsime kinos Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsiooni juures tegutseva Laste Kinoklubi avamisel, käisime koos uisutamas, külastasime muuseume ja veetsime koos puhkust, osalesime koos lasteüritustel ja laatadel ning tähistasime pühi.

Igal nädalal joonistasime koos Joonistamisklubis linde ja muid imeloome, üheskoos vaatasime koos raamatukogus multikaid ja kümneid kordi kogunesime koos meisterdama, lauamänge mängima, laste ideid ja fantaasiaid välja mõtlema ja ellu viima.