Toimusid "Võidurätiku" esitlus, ühine palvus ja Ukraina kaitsjate päeva kontsert

Toimusid "Võidurätiku" esitlus, ühine palvus ja Ukraina kaitsjate päeva kontsert

Tänama kõiki, kes osalesid Ukraina kaitsjate päeval „Ühtsuse rätik – võidurätik“ esitlusel, ühisel palvusel ning Ukraina ja Eesti esinejate kontserdil.

Üritus algas minutilise vaikusega – kõik kohalolijad avaldasid austust ja tänu hukkunutele ning kaastunnet nende perekondadele ja sõpradele.

„Hindame kõrgelt ja oleme väga tänulikud õnnitlus- ja ühtsussõnade ning oluliste toetuskõnede eest, millega meie poole sel päeval pöördutakse“: projektijuht ja algataja Andri Jatšenko, Tallinna Piibli Koguduse pastor Serhi Bilokin, EHB Kirikute Liidu president Gunnar Kotiesen, Ukraina suursaadik Eestis Maksõm Kononenko, USA suursaadik Eestis George Peter Kent, Pärnu Kiriku pastor Serhi Šekhovtsov, Ukraina Kreeka-Katoliku Kiriku preester Roman Kikh, kaplan Jevhen Kovalenko ja Ukraina Evangeelsete Kristlaste Ühtsuse Kiriku (УЦХВЄЄ ) "Maa sool" pastor Pavlo Duchenko.
* УЦХВЄЄ – Українська Церква Християн Віри Євангельської Єдності

Oleviste kirik nägi eile vapustav välja: nagu ema, kes hoiab oma hellates kätes rätikut. Ega asjata usuta, et rätikud olid traditsiooniliselt omamoodi vahendajad Jumala ja inimese vahel – ühtegi olulist sündmust ukrainlaste elus ei kujutaks ette ilma selle meie kultuuri sümbolita. Pulmad, ristimised, matused, külalistega kohtumine, pikale teekonnale saatmine... Ligi 800 aastat on kristlased Oleviste kirikus Jumala poole pöördunud ja eile ühendas "Võidurätik" eri konfessioonidest ukrainlased ühe katuse alla ning sai tõeliseks Ukraina rahva ühtsuse ja usu sümboliks.

„Ukrainlased juba ammustest aegadest ei kujuta oma elu ette ilma tikitud rätikuta. Vanaema majas kaunistab see pilte, ema korvis katab ülestõusmispühade õhtul lihavõttepühade kooki, see pannakse pruutpaari jalge alla ja beebid mähitakse sellesse enne ristimist. Tikitud rätik saadab ukrainlasi kogu elu: see on talisman, palve, headuse ja armastuse sümbol. Rätikusse on õmmeldud riigi, perekonna, kodumaa, heaolu, jõukuse ja elu sümbolid. Ja täna õmblevad ukrainlased sellesse võitluse ja vabaduse sümboleid! Täna tahan soovida, et me kõik jätkaksime seda võitlust, olenemata sellest, kus me oleme – igaüks peaks andma endast parima, et võit lähemale tuua!“ ütles ühingu esimees Volodõmõr Palamar oma pöördumises.

Ürituse ajal kuulutas assotsiatsiooni suhtekorraldusdirektor Inna Gordijenko välja ülemaailmse aktsiooni "Let Ukraine Strike Back", mille algatasid „Strichka“ kogukond ja ICUV – Rahvusvaheline Ukraina Võidu Keskus: „Tahan pöörduda meie Eesti sõprade poole, kes on meile igakülgset abi ja tuge pakkunud juba 10 aastat alates Venemaa sissetungi algusest Ukrainasse! Mõistame väga hästi, et ilma korralike relvadeta on meil raske vaenlast võita. Kuid isegi vastavate relvadega ei saa me edu saavutada ega kaitsta oma naisi ja lapsi, kui meil ei lubata Venemaa territooriumil sõjalisi sihtmärke tabada.

Täna, Ukraina kaitsjate päeval, toetas Ukraina Organisatsioonide Assotsiatsioon Eestis ülemaailmset kampaaniat „Let Ukraine Strike Back“. Selle kampaania eesmärk on edastada kogu rahvusvahelisele kogukonnale, et Ukrainal on õigus kaitsta end kõigil tasanditel, sealhulgas Venemaa territooriumil asuvaid sõjalisi sihtmärke rünnates. On väga oluline, et Ukraina relvajõududel on vabad käed ja Moskva poolt välja mõeldud „punased jooned“ ei tohiks neid takistada! Täieliku agressiooni korral on see luba äärmiselt oluline mitte ainult Ukraina, vaid ka kogu Euroopa julgeoleku jaoks. Ukraina saab ja peab võitma!“

Soovime tänada Ukraina naisi, kes ühinesid algatusega ja osalesid võidurätiku loomisel – käsitööliste naisi Hersoni piirkonna kogukondadest, Kirovohradi ja Kropõvnõtski haridusasutustest, Ukraina kogukondi eri riikidest ning ühiskondlikke organisatsioone Lätist, Norrast, Poolast, Leedust, Saksamaalt, Küproselt, Portugalist, Hollandist, Prantsusmaalt, Moldovast ja Eestist.

Aastal 2025 hakkab „Võidurätik“ rändama riikidesse ja linnadesse, kust käsitööna valminud rätikud saadeti!

Täname Olena Tsõganok’it, Ukraina kaitsjate päeva jaoks loodud ainulaadse Ukraina „võtõnanka“ (traditsiooniline paberlõikekunst) autorit, millest sai ürituse improviseeritud fotoala ja mis üllatas meeldivalt paljusid külalisi.

Täname Ukraina ja Eesti esinejaid, kes oma esinemistega publikut soojendasid ja lõid õhtule uskumatu atmosfääri: organist Marika Kahar, ansambel Džerelo, Katerõna Tšalova ja Zinaida Vintšura, Karina Arkhamjan-Tšervinko ja Tallinna Piibli Kiriku ansambel.

Täname teid ürituse algatamise ja korraldamise eest: Andri Jatsenko, Tallinna Piibli Kirik, Ukraina Maksumaksjate Kirovohradi piirkondlik organisatsioon, Hersoni Vabatahtlike Klubi ja MTÜ Happy Nation. Eriline tänu ürituse võõrustajatele ja tõlkijatele!

Täname kõiki, kes üritusel osalesid!


Ürituse käigus koguti "Azovi" rügemendi evakuatsiooniauto remondiks 295 eurot.

Rohkem pilte galeriis.

2 oktoober 2024